14. júla 2011

Microsft Skydrive

Tak som práve spustil Microsoft Office v cloude a je super, takže sa o to s Vami musím podeliť. O čom to však vlastne hovorím? Všetci poznajú klasický Office, ten ktorý majú nainštalovaný vo svojom PC/Mac. Ovšem Microsoft má aj svoju cloud verziu, ktorá je veľmi vydarená. Čo to ten cloud je? Cloud, teda po slovensky oblak, je nový spôsob práce s počitačom, kedy programy už nie sú nainštalované priamo užívateľovom PC, ale bežia na vzdialených serveroch. Veľkou výhodou je, že človek má prístup k svojím dátam prakticky odkiaľkoľvek, stačí mú prístup k internetu.

Pre ľudí s Google účtom tu boli Google Docs, tie však podľa mňa nestáli za veľa, neviem si predstaviť, že by u mňa nahradili klasický Office, ktorý je oveľa prepracovanejší a pohodlnejšie sa s ním robí. Avšak Microsoft predstavil svoje riešenie, ktoré je veľmi podobné klasickému Office 2010 a veľmi príjemne sa s ním robí, dokonca až tak, že by som si vedel predstaviť mať ho ako jediný Office. Super je tiež, že sa súbory vedia synchronizovať s tými, čo mám v notebooku. V Skydrive, ako sa celá táto služba volá, mám prakticky neobmedzene veľa miesta na dokumenty, resp 25GB, čo však asi nikdy nezaplním.

K dispozícii je Word, Excel, PowePoint a OneNote (na poznámky). Najlepšie je pozrieť si obrázky:

Takto vyzerá úvodná obrazovka, hore môžem dať "create new"


Excel


Word
Power Point - je tu na výber z viacerých šablón


Celé toto riešenie sa mi zdá byť veľmi praktické najmä pre spoluprácu vo firme, kde rôzni ľudia môžu robiť na jednom dokumente bez toho aby si to 10x preposielali alebo prenášali na USB kľúči. V prípade, že sa rozhodnem, že nejaký dokument je verejný, tak mám k nemu url adresu, ktorú môžem poslať ľuďom aby si dokument prezreli. 

Nechcem vynášať urýchlené závery, ale prvý dojem je jednoznačne pozitívny, narozdiel od Google Docs. Uvidíme, ako sa mi osvedčí Skdrive po týždni vo firme. Taktiež je momentálne k dispozícii zadarmo a je možné mať ho na vlastnej doméne.