3. júla 2011

Čo čítam a koho sledujem

Rád čítam, najmä články o podnikaní a o sebarozvoji, ideálne priamo od ľudí, čo už majú svoj business, je to veľmi inšpirujúce a motivujúce. Rozhodol som sa podeliť sa o zoznam všetkých blogov a stránok ktoré mám vo svojej čítačke RSS (pre neznalých, táto RSS čítačka, napr. google reader, zhromažďuje všetky nové články od autorov/stránok ktoré som si do nej pridal na jednom mieste).

Jedným z naj inšpiratívnych autorov je John Vanhara, ktorý odišiel z ČR do USA a prakticky z ničoho tam vybudoval viacero veľkých firiem, pričom sa zameriava najmä na tú počiatočnú fázu podnikania.
Jeho blog je podnikanivusa.com. Mimochodom pred nedávnom vydal knižku, ktorá sa dá kúpiť už za jeden dolár - odporúčam.

Idem za radom tak ako mám autorov uložených (neviem podľa čoho), a ďalšieho tam mám Riša Sulíka. Aj keď nepíše o podnikaní, jeho články na si vždy rád prečítam, kedže majú hlavu a pätu.

Tiež z blogu na sme.sk tam mám pána Vladímira Schwandtnera, ktorý robí s drogovo závislými. Život nie sú len pekné veci, pán Schwandtner im však dodáva ľudskosť a jeho príbehy nútia zamyslieť sa aj nad takýmito vecami.

Motivačný speaker Adam Debnár píše najmä o rozvoji osobnosti, pozitívnom myslení, ale aj o technológiách a občas dá aj zaujímavú recenziu.

Filip Glasa, majiteľ nielen internetových kníhkupectiev polica.sk a mojakniha.sk, kde predáva najmä ekonomickú literatúru a knižky o podnikaní, má svoj blog ako podnikať.

Kedže veľa píšem, tak sa zaujímam aj o to, ako písať - blog venovaný copywritingu.

Tiež si občas prečítam od BadGuy, naposledy napísal peknú recenziu na knihu Setha Godina - Nepostrádatelní. Seth je marketingový guru, vraj sú jeho knihy skvelé, zatiaľ som sa k ním nedostal. Jeho blog ma však až taký prínosný neprišiel, možno preto, že píše už tak dlho.

Nedávno som objavil blog o slobode v práci, kde autor Tomáš Hajzler píše o firmách, v ktorých je radosť z práce na prvom mieste. Ukazuje, že aj v prostredí, v ktorom by sme to považovali za nemožné - napr. v call centre na zákazníckej podpore, sa zamestnanci môžu každý deň tešiť do práce a že je to dokonca ekonomicky výhodné.

Zatiaľ žiaľ veľmi sporadicky píšuci Patrik Tkáč z J&T, páčil sa mi jeho článok o návšteve severného a južného pólu.

Stránka o freelanceroch, teda ľuďoch na voľnej nohe na slovensku - freelancing.sk. Aj o tom, ako sa nescvoknuť keď človek robí z domu kedy sa mu chce.

A potom tu mám autora, ktorého žeriem už od čias, kedy som mal ešte -násť v mene. Famózny a nenapodobniteľný Grga Pitič. Nepoznám ho, ale píše fakt neskutočne. Pozor! píše vulgárne, pravdivo, vtipne a najmä zo života.

Občasný pisateľ Jerry, píše o dianí na webe a sociálnych sieťach, podobne ako exót. Trochu častejšie píše Michal Dragan, ktorý v tejto oblasti aj podniká a tak sú jeho príspevky aj o biznise. Nie vždy s nimi súhlasím, ale jeho články si čítam rád. Monicqa sa venuje písaniu a grafike, občas dá typ na dobrú knižku, zhodou okolností už posledne spomínaného Setha Godina, tento krát na jeho knihu moderné kmene.

Pri práci používam metódu GTD - v dlhom getting things done, alebo po česky mít vše hotovo. Pre tých, ktorý chcú byť pri práci efektívnejší určite odporúčam pozrieť si o čom celé to GTD je, aj na mitvsehotovo, ale celkovo odporúčam samotnú knihu GTD od Davida Allena. Naozaj super. Nehovorím, že človek bez používania GTD neprežije, ale určite to uľahčí život.

Leo Babauta túto metódu, ktorá je naozaj hodne komplikovaná zjednodušil a prerobil ju na Zen a hotovo. Aj túto knihu mám doma a je to rovnako dobré ako samotné GTD. Človek si nakoniec vyberie čo mu najviac sedí z oboch a prispôsobí si to.

Druhú časť vydám zajtra, podelím sa aj o moje Twitter kontakty a dôvody prečo sa vôbec oplatí byť na Twittri.
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára