4. júna 2011

Akým chybám sa vyhnúť v životopise

Hľadám nejakého človeka na leto, čo by mi pomohol s cestovkou, takže som sa mrkol na profesiu. Nemám nejaké extra požiadavky, dotyčný/á musí vedieť po nemecky tak, aby dokázal prekladať, a zároveň perfektne po slovensky, aby mohol písať texty do katalógu, teda na stránku. Oficiálne sa takýmto ľuďom hovorí copywriter.

Tak som sa dal do hľadania ako človek neznalý problematiky, so zamestnávaním nemám žiadne skúsenosti, resp. len minimálne. Cieľom tohto článku je dať pár rád záujemcom o prácu, aspoň z môjho pohľadu. To, že aktuálna škola by mala byť na vrchu, mi prišlo ako samozrejmá vec, realita je však iná. Takže to je prvý bod:

Uvádzajte aktuálne informácie navrchu. Mne sa nechce skrolovať až dole. Banalita, ale nie vždy dodržiavaná.

Ak niečo robíte, tak je fajn dať aj skutočný popis práce, to, že dnes je každý manažér niečoho mi je jasné, mňa však zaujíma, čo ste naozaj robili. Dva roky za kasou v McDonalde? Aj to je hodnotná informácia, viem, že ste spoľahlivý čo sa peňazí týka. (To je len príklad môjho zmýšlania, neviem, či to tak platí univerzálne). Keby tam bol neviem aký manažér bez popisu práce, tak si neviem predstaviť vôbec nič.

Je fajn, keď študujete niečo a aj v tej oblasti chcete robiť. Taký človek má u mňa veľké plus, mám totiž pocit, že vo svojej oblasti bude frajer, že sa vyzná. Študujete právo a chcete robiť animátora alebo predajcu leteniek? Mne osobne to nejde dokopy, neviem, čo mám od toho človeka očakávať. Životopis, kde vidím, že človek chce robiť copywritera a študuje jazyk, je jasný favorit.

S tým súvisí aj ďalší bod, nepáči sa mi, keď má človek uvedených 10 rôznych spolu nesúvisiacich pozícii ako to čo by chcel robiť. Neviem, čo od takého človeka očakávať. Ja totiž hľadám človeka presne na moju prácu, a chcem, aby v nej bol dobrý, preto keď vidím, že ten človek by išiel robiť čokoľvek, tak mám také tušenie, že v tej práci dobrý nebude a že ho ta práca ani nebude baviť a bude tam len kvôli peniazom, aby v nejakej práci bol. A takého človeka nechcem, taký neposúva moju firmu ďalej, chcem niekoho, kto bude mať zo svojej práce radosť, pre koho je to tá práca niečím, čo vždy chcel.

A posledná vec: ujasnite si, koľko chcete peňazí. Keď vidím v životopise, že plat 150-700€ alebo 3-10€/hod. tak fakt neviem koľko ten človek chce. Mám mu ponúknuť 150€ mesačne? 3 eurá keď on vlastne chce 10€? Ja potrebujem niekoho spoľahlivého, ochotného robiť, kto nebude na mňa nadávať a rozmýšľať, ako ma okašle. Keď vidím dobrý životopis (študuje v oblasti čo chce robiť a vie vlastne čo chce robiť, plus ďalšie veci) tak som ochotný zaplatiť takú sumu, aby boli obe strany spokojné. Len neviem, aká je predstava druhej strany.

Je toho ešte viacej, ale toto sú také základné veci, ktoré vôbec nie je ťažké dodržať, čoho dôkazom sú aj životopisy, ktoré to spĺňaju, a ktoré Vám pomôžu pri získaní zamestnania.

5 komentárov:

 1. Hlúposť celý článok, sorry, že sa mi ani nechce argumentovať voči tým nezmyslom. Bola by to strata času.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. to ma mrzí, takto to vnímam ja, tú argumentáciu by som si rád prečítal

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ja totiž hľadám človeka presne na moju prácu, a chcem, aby v nej bol dobrý, preto keď vidím, že ten človek by išiel robiť čokoľvek, tak mám také tušenie, že v tej práci dobrý nebude a že ho ta práca ani nebude baviť a bude tam len kvôli peniazom, aby v nejakej práci bol.

  takze hladas niekoho kto ti bude prekladat katalog z nemciny do slovenciny a ocakavas, ze to nebude robit kvoli peniazom? Mne to pride ako riadne otravna robota, ktora cloveka nebavi uz z principu. Takze nikoho ineho ako zufalcov, co by robili vsetko (za peniaze!) by som ani neocakaval.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. @dafyduck: tak prekvapivo, ale sú ľudia, čo takú prácu hľadajú - copywriteri.

  Ja som kedysi prekladal články z nemeckého Auto časopisu do slovenskej verzie, a dokonca som im sám zavolal, že by som to chcel robiť.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Ja Matej s tebou suhlasim..sama som pred rokom studovala zivotopis aby som ten svoj mala dostatocne zaujimavy pre buduceho zamestnavatela..do mesiaca som mala ponuky v case dost problematickeho momentu na trhu s pracou..
  Tym chcem povedat len to, ze clovek pisuci zivotopis by sa mal vzit do pozicie cloveka,co hlada zamestnanca a prehodnotit formulaciu slov, faktov a aj tych najmensich detailov. Zivotopis je naozaj velmi dolezity!
  Pre priklad - kamaratka nemohla pol roka najst pracu, nikto sa jej ani len neozval! Tak mi to nedalo a hovorim jej,posli tvoj zivotopis..a to co som vodila ma velmi prekvapilo! Nebolo tam absolutne nic zaujimave! Urobila som jej tam mensiu korekciu a do mesiaca mala serioznu pracu v odbore ktory vystudovala...

  OdpovedaťOdstrániť