5. apríla 2011

aplikácia na správu financii pre Iphone

Včera som písal o mojom super budíku :) (bez irónie, fakt to dobre funguje, dnes som po dlhej dobe vstal kúsok po siedmej a nebol som vôbec unavený), dnes to bude o aplikácii na správu peňazí.

Ide o CashFlow (u mňa vo verzii free) od Takuya Murakamiho. Aplikácia slúži ako zápisník na všetky moje finančné transakcie.

Takúto aplikáciu som hľadal, lebo som potreboval mať lepší prehľad o mojích financiach. Celkovo si ľudia myslia, že vedia kam idú ich peniaze, opak je však pravdou. Teraz si zapisujem každý jeden výdaj (či už súkromný alebo firemný) a má to dve obrovské pozitíva:

1) Šetrím. Na to síce človek nepotrebuje žiadnú aplikáciu, keď si však všetko zapisujem tak to umocňuje ten efekt šetrenia, je to síce len psychologický trik, tie však zvyčajne fungujú najlepšie. Mám ten pocit, že niečo si predsa nekúpim, špatilo by mi to v štatistikách a mrzelo by ma to, keby som sa na to mal pozerať s odstupom času.

2) Mám prehľad. Predtým som viedol siahodlhé debaty o tom, kam koľko dávam peňazí a čaroval som s číslami. Dnes viem, že som sa mýlil. Teraz mám dobrý prehľad o tom, koľko ma stoja večere vonku, jedlo samotné, domácnosť, auto, knihy a viem akú časť môjho rozpočtu si čo odkrojilo a kde mám potenciál uskromniť sa - napr. darčeky alebo knihy. Zistil som, že na tieto položky ide rovnako veľa peňazí ako na jedlo.

Aplikácia mi vyhoduje, lebo si v nej môžem vytvoriť niekoľko účtov a k týmto potom priraďovať transakcie. Napr. účet súkromný cash, súkromný účet a v mojom prípade aj firemný. Samozrejme mi to nenahrádza účtovníctvo, ale mám okamžitý prehľad, či som v pluse alebo mínuse. Nevýhodou, je, že človek si každú transakciu musí zapísať ručne, aj keď by to mohlo byť zautomatizované - účty v bankách. Toho sa však na Slovensku asi tak skoro nedočkám. A celkovo to chce pevné odhodlanie vytiahnúť mobil pri každej príležitosť a zapísať si každú blbosť. Ale po čase, ako s každým zvykom to ide samo.

V aplikácii sa dajú vytvoriť kategórie výdavkov, do ktorých už len jedným klikom priradím transakciu, pričom posledných asi 50 je v pamäti, takže celý proces je veľmi rýchly.

Myslím, že existujú aj lepšie app, ale táto je jednoduchá, prehľadná a aj zdarma ak znesieš nejaké reklamy. Plus štatistiky, ktoré vytvára sú pekné, je radosť sa v nich po čase hrabať a porovnávať si údaje za posledné týždne alebo mesiace. Super je, že údaje z nej sa dajú exportovať do Dropboxu.

Videorecenzia:pošli do vybrali.sme.sk

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára