5. októbra 2010

prečo sa oplatí študovať ruštinu

V polovici septembra som bol v Moskve. Hlavné mesto Ruska je ozaj pekné a je tam čo vidieť. Vzhľadom na to, že v New Yorku bol už skoro každý, bol výlet na východ zaujímavým spestrením. Zatiaľ mám precestovaný skôr západny svet, preto som nevedel čo očakávať.

Prvé, čo človeka prekvapí, je vybavenie si víz do Ruska. Po tom, čo Rusi k nám potrebujú víza keďže sme v EÚ, sa evidente nahnevali a ich prístup tomu zodpovedá. Teda v skratke, na ruskom veľvyslanectve sú nepríjemní a neochotní. Našťastie sa nám víza podarilo vybaviť, aj keď posledný deň pred odletom.

Asi to nie je nič prekvapujúce, ja som však bol nepripravený, let do Moskvy trvá len dve a pol hodiny. Letieť s Austrianom sa oplatí, let bol príjemny a nebol drahý.

Pointa je, že v Moskve sa človek s angličtinou nepohne. Všade nápisy v azbuke, rusi moc angličtiny nepobrali. Metro je pre cudzinca absolútne neprehľadné. Celkovo mi Moskva prišla dosť chaotická, avšak ten pocit bezmocnosti keď človek nevie komunikovať je veľmi nepríjemny. Keďže som bol týždeň predtým v Číne, kde teda s angličtinou človek tiež veľmi nepochodí, ale minimálne sa vie orientovať, tak som pochopil, že to chce ešte jeden jazyk. Francúzština, španielčina sú fajn, ale v Paríži alebo na Costa Brava sa človek bezproblémov nejako dohovorí. Nehovoriac o tom, že Rusi majú peniaze. Myslím tým ozaj peniaze - centrum Moskvy je asi najbohatšie miesto kde som bol - po Bukurešti. Zaujímavé to paradoxy.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára